Back to Top

آب و هوای چین

آب و هوای چین

آب و هوای چین

تقریبا تمامی فصول برای سفر با تور چین مناسب است. اما اگر به دنبال زیبایی هستید می توانید در تور چین ویژه تابستان شرکت کنید زیرا در این فصل در مناطق سردسیر چین نسز هوا بسیار متعادل و مطبوع است. آب و هوای چین بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود ، طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند . 


فصل‌هاي بهار و پاييز مناسب‌ترين زمان‌هاي سفر به چین هستند در حالي كه مناطق شمالي چين در اكثر فصل‌ها داراي سرما و يخبندان شديد هستند. کشور چین در اواسط تابستان بيشترين توريست را به خود جذب مي‌كند، در شهر‌هاي مركزي تابستان گرم و شرجي از اواخر بهار تا اوايل شهريور ادامه دارد و اين در حالي است كه در اين زمان در مناطق سردسير و شمالي چين بارش‌هاي موسمي بسيار زياد است.  
فصل توفاني در سواحل شمال شرق چين از اوايل مرداد تا اواخر شهريور است. حیات وحش چین بسیار متنوع است ، معروفترین حیوان این کشور پاندا است که به نماد این کشور هم تبدیل شده ، متاسفانه در سال‌های اخیر به علت توسعه ناپایدار صنعتی حیات وحش چین به خطر افتاده است . این کشور با کشورهای متعددی نیز هم جوار است و با کشورهای کره شمالی، مغولستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند، نپال، برمه، بوتان، لائوس، ویتنام دارای مرز مشترک خاکی و با کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونئی، مالزی و اندونزی دارای مرز آبی است. 


دریاچه پویانگ  

بزرگترین دریاچهٔ آب شیرین در چین است، که در شمال استان جیانگ‌شی واقع در جنوب شرقی چین و در فرورفتگی‌ای در جنوب رود یانگ تسه قرار دارد. این دریاچه توسط رودهای گوناگونی که در جیانگ‌شی جریان دارند تغذیه می‌شود که رود گان با حوضهٔ آبریزی که تقریباً تمامی این استان را در بر می‌گیرد مهمترین آنهاست. همچنین دریاچهٔ پویانگ از طریق کانالی به رود یانگ تسه متصل بوده و نقش سرریزگاهی طبیعی را برای این رودخانه ایفا می‌کند.  


مشخصات دریاچه 

اندازه‌گیری دریاچهٔ پویانگ کار دشواری است زیرا این دریاچه خود از سیستمی از دریاچه‌ها و مانداب‌های گوناگون تشکیل شده که با توجه به شرایط فصلی دستخوش تغییر می‌شوند. 

با این حال طول دریاچه از شمال تا جنوب آن ۱۵۰ تا ۱۷۰ کیلومتر و عرض آن از شرق تا غرب ۱۷ تا ۳۱ کیلومتر است و مساحتی پیرامون ۳٬۵۸۳ تا ۳٬۵۸۵ کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد هر چند که وجود اختلاف بین سطح لبریزشدن آب و سطح پایین آب کار اندازه‌گیری دقیق مساحت دریاچه را غیر ممکن ساخته است. 

علاوه بر این مساحت دریاچه را در فصول بارانی پیرامون ۴٬۴۰۰ کیلومتر مربع و در فصول خشک پیرامون ۱۰۰۰ کیلومتر مربع اندازه‌گرفته‌اند. 

همچنین پویانگ از نظر ژرفا دریاچه‌ای کم‌عمق به‌شمار می‌رود، حداکثر ژرفا در این دریاچه ۲۵٬۱ متر و میانگین آن ۸٬۴ متر است، این دریاچه پ در عین حال ۱۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. 

تمام منطقهٔ دریاچهٔ پویانگ در زمستان به یک مانداب بزرگ تبدیل می‌شود که توسط آبراه‌هایی قسمت‌بندی شده و تپه‌هایی نیز در آن دیده می‌شود، اما در فصل تابستان این منطقه پر از آب شده و تپه‌ها به جزیره‌هایی تبدیل می‌شوند. 

در عین حال حوضهٔ این دریاچه یکی از غنی‌ترین مناطق برای کشت برنج در چین را پدید آورده‌ است،  این دریاچه در عین حال توسط باریکه‌ای از خشکی به‌نام یینگ‌زیکو به دو بخش تقسیم شده که بخش شمالی آن را گاه دریاچهٔ لوشینگ و بخش جنوبی آن را که وسیعتر است گاه دریاچه زوتینگ یا گوان‌تینگ می‌نامند. 

عوامل تهدید کننده 

دریاچهٔ پویانگ در سده‌های اخیر از گل و لای پوشیده شده است و نانچانگ، مرکز جیانگشی که زمانی بر کرانه‌های دریاچه واقع بود امروزه در حدود ۲۴ کیلومتر از آن فاصله دارد. 

 آلودگی، سیل، فرسایش و تخریب از دیگر مشکلات این دریاچه به‌شمار می‌روند، همچنین پویانگ در سال ۲۰۱۱ بزرگ‌ترین خشکسالی خود را که در ۶۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده  تجربه کرده که این موضوع خود سبب بروز مشکلاتی از قبیل ترک‌خوردن زمین، خشک‌شدن برخی رودها و دریاچه‌ها، مرگ و میر ماهیان و کاهش شدید تولید برنج در محدودهٔ حوضهٔ دریاچهٔ پویانگ شده است. 

 بنا بر گزارش ایستگاه آبشناسی شینگتزی، مساحت دریاچه به یک دهم اندازهٔ آن در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته ، با این حال بارش فراوان باران در سوم ژوئن ۲۰۱۱ به وقوع سیلی انجامید که چندین دهکده را در طی یک روز نابود کرد و جان مردم بسیاری را گرفت. 

آلودگی هوا در چین

استفاده روز افزون از خودروهای شخصی، سوخت های فسیلی، استفاده بیش از حد از ذغال سنگ و آلودگی کارخانه ها در کنار فقدان وزش باد کافی و نداشتن فناوری و تجهیزات پیشرفته برای مقابله با تغییرات آب وهوایی از علل اصلی آلودگی هوا در شهرهای بزرگ چین محسوب می گردد.

 آلودگی هوا در چین

ادامه مطلب...

آب و هوای شیان

آب و هوای شهر شیان چین تحت تاثیر نفوذ جریانات هوایی آسیای شرقی، مابین آب وهوای نیمه گرمسیری و خشک قرار دارد، بطوری که تابستان‌هایی گرم، زمستان‌هایی سرد و خشک و بهار و پاییزی خشک را در آن شاهد هستیم. متوسط ماکزیمم دمای شهر در ماه‌های گرم سال ۳۰ درجه و متوسط مینیمم دمای آن در ماه‌های سرد سال منفی یک درجه سانتیگراد می باشد.

آب و هوای شیان

ادامه مطلب...

آب و هوای گوانگجو

گوانگجو در جنوب چین و شمال رود مروارید قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل گرمسیری است. برای همین در تمام طول سال، آب و هوایی یکنواخت و معتدل در آن دیده می شود، طوری که نمی‌شود چهار فصل را از یکدیگر تشخیص داد. باد و باران‌های گرمسیری و موسمی تقریباً در تمام طول سال می بارند، گاهی وقت‌ها این باران‌ها در زمستان تبدیل به برف ضعیف و بسیار کمی خواهد شد.در گوانگجو وجود گردباد و طوفان خیلی غیر طبیعی و عجیب نیست، برای همین حتماً در گوانگجو، چتر همراه خود ببرید.

آب و هوای گوانگجو

ادامه مطلب...

آب و هوای شانگهای

شانگهای پایتخت اقتصادی چین و پرجمعیت ترین شهر این کشور ددارای آب و هوای متفاوتی در فصل های مختلف است. بهترین فصل برای رفتن به شانگهای، بهار است. هنگامی که شهر از شر زمستانی سرد و مرطوب رها گشته و هوا رو به خنکی است. 

آب و هوای شانگهای

ادامه مطلب...

آب و هوای چین در یک نگاه

شرایط آب و هوایی چین به دلیل وسعت بالای این کشور دارای تنوع بالاییست. ما سعی نموده ایم آب و هوای چین و شرایط فصل های این کشور را به طور خلاصه برایتان بیاوریم تا اگر قصد سفر به این کشور را داشتید بهترین زمان را انتخاب کنید.

آب و هوای چین در یک نگاه

ادامه مطلب...

آب و هوای پکن

چهار فصل در پكن كه شهري شمالي به حساب می آید با تابستان هاي طولاني و گرم ، زمستان هاي سرد و طولاني و بهار و پاييزي كوتاه شناخته مي گردد. گرم ترين ماه سال در پکن ژوئيه و سردترين ژانويه می باشد. با توجه به توفان هاي شن مكرر در فصل بهار، سپتامبر و اكتبر با آب و هواي مطبوع خود بهترين ماه ها براي بازديد و دیدن این شهر است. براي سفر به پكن در بهار يا پاييز لباس هاي سبك مثل پيراهن آستين بلند يا تي شرت به علاوه يك يا دو ژاكت همراه خود ببرید. دماي هوا در تابستان هم بين 30 تا 39 درجه سانتيگراد است.

آب و هوای پکن

ادامه مطلب...

آب و هواي چین

آب و هوای چین به دلیل وسعت بالای این کشور دارای آب و هوای متنوعیست بطوری که از آب و هوای استوایی در مناطق جنوبی تا آب و هوای شمالی درشمال کشور به شدت متفاوت می باشد. شمال چین دارای آب و های چهارفصل با تابستان های به شدت گرم و زمستان های سرد و سوزاننده می باشد. اما در جنوب چین آب و هوا متعادل تر و مرطوب تر است.هر چه بیشتر به سمت شمال و غرب پیش برویم آب و هوا خشک تر خواهد شد.

آب و هواي چین

ادامه مطلب...