تمدن چین باستان یکی از کهن ترین تمدن‌های تاریخ می باشد که در سواحل حاصلخیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ است شکوفا گردید. نظام سیاسی چین بیش از 6 هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی اداره می شد. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود 2 هزار سال پ. م تشکیل شد. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چه‌این در 221 پ. م بوده. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگ بود که در 1911 با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود گردید و اثری از آن باقی نماند.

تمدن چین باستان

یافته‌های باستان‌شناسی از حفاری های به عمل آمده نشان می دهد که انسان‌ساهای نخستین از 2.24 میلیون تا 250 هزار سال پیش در چین ساکن بودند. در غاری نزدیک پکن فسیل‌هایی از انسان‌ساها مربوط به 680 تا 780 هزار سال پیش کشف گردید. این فسیل‌ها متعلق به مرد پکنی هستند که از گونهٔ انسان راست‌قامت به شمار می آمد و توانایی ساخت آتش را داشت. در همین غار بقایای انسان خردمند (گونهٔ ما) نیز کشف شده که قدمت آن به 11 تا 18 هزار سال پیش از میلاد تخمین زده می شود. برخی از محققان معتقدند شکل اولیه‌ای از نوشتار از حدود 3 هزار سال پیش از میلاد در چین بوجود آمده.

تمدن چین باستان

دودمان شانگ نیز نخستین دودمان پادشاهی چین بوده که وجود آن از نظر تاریخ امروزی ثابت گشته. شانگ بین قرن 17 تا 11 پیش از میلاد بر دشت‌های کناره رود زرد در شرق چین حکومت داشته. متن‌های نوشته شده بر روی استخوان که مربوط به 1200 پیش از میلاد است قدیمی ترین نمونه خط چینی را نشان می‌دهد که نیای مستقیم حروف چینی امروزی شناخته می شود.