Back to Top

حمل و نقل در چین

حمل و نقل عمومی در چین

حمل و نقل در چین

سفر هوایی به چین بسیار آسان است زیرا فرودگاه پکن از شلوغ ترین و پر جنب و جوش ترین فرودگاه های بین المللی چین می باشد.فرودگاه پکن پروازهای مستقیمی به مقصد های هوایی داخل چین و همچنین سرتاسر آسیا، اروپا، استرالیا، آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی دارد. ناوگان حمل و نقل در چین از تکنولوژی بسیار بالایی در تمام زمینه ها برخوردار است. اگر شما با تور چین به این کشور سفر کرده اید، برای سفر های درون شهری و رفتن به مراکز تفریحی رفت و آمد آسان و کم هزینه ای خواهید داشت. قطارهایی نیز از لائوس، روسیه، نپال و قزاقستان به پکن می آیند. حتی اتوبوس هایی بین برخی از مسیرهای بسیار دور در رفت و آمد می باشند. اما رانندگی با ماشین خصوصی در این شهر چندان توصیه نمی شود. 

 

139306150958361063569734

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: فرودگاه پایتختی پکن (PEK) / سفرهای هوایی 

این فرودگاه اصلی ترین فرودگاهی است که به شهر پکن سرویس دهی می کند و یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان می باشد. همچنین برترین مرکز هوایی شرکت های هوایی Air China و China Xinhua است. این فرودگاه در 20 کیلومتری شمال شرقی پکن واقع شده و پروازهای مستقیمی به سراسر جهان و چندین شهر داخل کشور ارائه می دهد. 

ترمینال شماره 1 این فرودگاه مخصوص پروازهای خطوط هوایی China Southern Airline و Xiamen Airlines می باشد اما ترمینال شماره 2 که تازه تاسیس است، به بقیه ی پروازها و خطوط هوایی داخلی و خارجی سرویس دهی می کند. این خطوط عبارتند از: Air China، Air Canada، British Airways، Air France، China Eastern Airlines، Hainan Airlines، Emirates، United Airlines و Japan Airlines. ترمینال شماره 3 هم در دست ساخت می باشد. امروزه یک خط آهن بین فرودگاه و شهر وجود دارد که اولین بار در سال 2008 و برای بازی های المپیک بهره برداری شد. اما اتوبوس و تاکسی به همراه یک خط سریع السیر مخصوص فرودگاه برای رساندن شما به داخل شهر پکن آماده به کار هستند.

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: ماشین های کرایه ای

مسافرین پکن معمولا ماشین کرایه نمی کنند زیرا توریست ها راحتترند که از سیستم منظم حمل و نقل عمومی برای رسیدن به جاذبه های گردشگری استفاده کنند. به علاوه ماشین هزینه ی بالایی دارد و معمولا مبالغ اضافی برای سفر به اطراف شهر دریافت می شود. همچنین سفر در شهر سخت است زیرا با مسیرهای شهر و علائم چینی آشنایی ندارید. 

اگر هنوز قصد دارید ماشین کرایه کنید پیشنهاد می کنیم راننده استخدام کنید. هتل ها و آژانس های بسیاری در فرودگاه در این رابطه به شما کمک خواهند کرد. BCNC و Avis ازجمله مشهورترین موسسه های کرایه اتومبیل در فرودگاه پایتختی پکن می باشند. همچنین مجوز بین المللی هم نیاز خواهید داشت. 

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: سفر با اتوبوس

از شهرهای مهم و دور دست کشور، اتوبوس هایی به پکن سفر می کنند. اتوبوس های ارزانتر از اتوبون ها حرکت می کنند و زمان بیشتری در راه هستند. بهتر است برای سفرهای طولانی از اتوبوس های لوکس استفاده کنید زیرا از شاهراه ها حرکت می کنند که هم راحتتر هستند و هم زودتر می رسند. 

خطوط اتوبوس داخل شهری ارزان و مناسب هستند هرچند برای کسانی که زبان چینی بلد نیستند کمی دشوار خواهد بود زیرا راهنماهای مسیر همه به زبان چینی می باشند. برخی اتوبوس های لوکس راحت ترند و سیستم تهویه هوا دارند. مبلغ اتوبوس ها را می توانید بطور نقدی و یا با کارت بپردازید و کمی تخفیف بگیرید. اینجا بلیط های مدت دار یا چند سفره وجود ندارد. زمان کار اتوبوس ها از ساعت 5 صبح تا نیمه شب می باشد و حدود 100 خط در حال حاظر مشغول بکار هستند. هزینه ی سرویس های شبانه 50 درصد گرانتر است و سعی کنید در ساعات شلوغی سفر نکنید زیرا اتوبوس ها شدیدا شلوغ می شوند. 

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: سفر با قطار

ایستگاه راه آهن غربی پکن پذیرای اکثر قطارهای بین المللی می باشد که وارد پکن می شوند. 2 ایستگاه کوچکتر شمال و جنوب پکن نیز پذیرای قطارهایی هستند که از درون مغولستان می آیند و مسافت بسیاری را طی می کنند. بین دو شهر پکن و شانگ های قطار سریع السیر وجود دارد اما از لائوس، روسیه، نپال و قزاقستان معمولا قطارهای عادی وارد پکن می شوند. 

در داخل پکن 4 خط مترو نیز وجود دارد. خط اول از Pingguoyuan به Sihui (از غرب به شرق) حرکت می کند. خط 2 بصورت حلقه وار و در امتداد میدان Second Ring حرکت می کند. خط 3 از Dongzhimen به Xizhimen رفته و بصورت حلقه وار ناحیه ی شمالی شهر را پوشش می دهد و خط 4 هم از Sihui تا Tuqiao گسترده شده است.

استفاده از مترو بسیار راحت است. در هر ایستگاه نقشه و علائم انگلیسی وجود دارند. بلیط از بادجه ها خریداری شده و توسط مامورین بازدید می شود. در سال 2008 برای بازی های المپیک، بلیط های مغناطیسی و گیت های خودکار آغاز به کار کردند. 

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: سفر با قایق

هرچند قایق ها بطور مستقیم به پکن وارد نمی شوند اما می توانید با قایق به یکی از بندرهای چین رفته و از آنجا با قطار، اتوبوس یا تاکسی به پکن وارد شوید. معمولا از ماکائو، هنگ کنگ، ژاپن و کره ی حنوبی قایق ها به شهرهای شانگ های، ژیامن و تانگو وارد می شوند. 

سفر و وسایل حمل و نقل در پکن: سفر با تاکسی

تاکسی ها وسایل مناسبی برای گردش در پکن می باشند مخصوصا اگر وقت ندارید که به سیستم حمل و نقل اتوبوس و قطار اشنایی پیدا کنید. تاکسی های پکن تقریبا ارزان هستند و در همان ابتدا قیمت پایه از شما گرفته می شود و به ازای هر یک کیلومتر بیشتر، مبلغ اضافی دریافت می گردد.

وسایل مختلفی در رنگ های مختلف به عنوان تاکسی در پکن مشغول به کار هستند. علاوه بر تاکسی های استاندارد، یک سری ماشین های لوکس تر هستند که معمولا در اطراف هتل های شیک و سطح بالا تردد می کنند. تاکسی های واقعی مجوزی بر روی شیشه ی خود نصب می کنند که با حرف B شروع می شود. تاکسی ها را می توانید برای یک سفر، چند سفر و حتی برای تمام روز کرایه کنید. توجه کنید که راننده باید به محض سوار شدن شما کیلومتر شمار را تعویض کند و معمولا مسافران حق دریافت یک رسید دارند تا اگر شکایتی داشتند با آن اقدام نمایند. اکثر رانندگان تاکسی انگلیسی صحبت نمی کنند پس بهتر است قبل از سفر، مقصد خود را به زبان چینی روی برگه ای یادداشت کنید. 

فرودگاه پکن

فرودگاه بین المللی پکن در ۲۸ کیلومتری شمال شرق پایتخت چین واقع شده و مرکز هواپیمایی ایرچاینا به حساب می آید. این شرکت به ۱۲۰ نقطه مختلف در جهان و از جمله به جمهوری اسلامی ایران پروازهای مستقیم دارد. همچنین کازگوی(Cargo) اختصاصی نیز در این فرودگاه برای ایرچاینا وجود دارد.

فرودگاه پکن

ادامه مطلب...