Back to Top

مذهب مردم چین

مذهب مردم چین

مذهب مردم چین

چینی ها مردمانی سخت کوش و شاید از نظر ما عجیب باشند. از جذابیت های تور چین برای مسافرین مذهب مردم چین است. دینی کهن و قدیمی که سال های سال است در این کشور استوار بوده و مردم نیز به آن پایبند اند. مذهب مردم در هر کشوری برای بسیاری از متقاضیان اقامت در چین مهم است چون یک مسئله اجتماعی بوده که در کیفیت زندگی بسیار تاثیر می گذارد. حدود قرن یکم میلادی به چین راه یافت و از قرن چهارم بطور گسترده در این کشورتوسعه یافت و تدریجا به تاثیرگذارترین مذهب چین مبدل شد . دین بودا در چین از لحاظخانواده دین بودای شعبه زبان هان ؛ دین بودای تبتی و و مذهب بودای " بالی" تقسیم میشود . راهبان بودائیست در چین جمعا 200هزار نفرند . اکنون در چین بیش از 1300 معبدو 33مدرسه بودائیسم وجود دارد و حدود 50 نوع نشریات مربوط به دین بودا به چاپ میرسد.

مذهب بودای تبتی که فرقه ای از دین بودا است بطور عمده د رمناطق خودمختارتبت؛ مغولستان داخلی و استان "چین های" رواج دارد . ملیتهای تبت ؛ مغول، یوگو ؛ منبا ؛ لو با و تو معمولا به مذهب بودای تبتی اعتقاد دارند و شمارش پیروان این مذهبحدود 7 میلیون نفر است . مذهب بودای زبان " بالی" بطور عمده در ایالتهای خودمختار "سی شیوان با نا" و " ده هون " ملیت های " دای " و " جین بو " استان یون نان واقعدر جنوب غربی چین رواج دارد . اکثر مردم ملیتهای " دای " ، " بولان" ، "آچان" ؛ ووای " جمعا حدود یک میلیون تن به این فرقه دین بودا معتقدند . پیروان دین بودا بهزبان هان همانند این ملیت اصلی چین در نقاط مختلف این کشور پراکنده اند .

تائویسم

تائوییسم مذهب اصیل چین است و بیش از 1800سال تاریخ دارد ؛ این مذهب از قرن دوممیلاد پابه عرصه گذاشت . تائویسم بر پایه اعتقادات باستانی یعنی پرستش طبیعیت ونیاکان توسعه یافته و در تاریخ شاخه های زیادی داشت و نهایتا به دو فرقه " چیوان جن " و " جن ای " تقسیم شد . این دین در میان ملیت هان تاثیرگذار است . اما به دلیلفقدان مراسم و تشریفات جدی برای مشارکت در این دین ، دستیابی به آمار دقیق شمارپیروان این مذهب سخت است . چین دارای حدود 1500معبد و 25هزار روحانی اعم از زن ومرد تائوییست است .

دین اسلام

دین اسلام از قرن هفتم میلادی به چین راه یافت . اکثر مطالق مردم اقلیتهای ملیهوی ؛ ایغور ؛ تاتار ؛ قرقیز؛ قزاق؛ ازبک ؛ دونگ شیان ؛ سالا و بائو آن که از 18میلیون نفر جمعیت دارند به دین اسلام اعتقاد دارند . اکثر مسلمانان چین در مناطقخودمختار ایغور سین جیانگ ، هوی نینگ شیا و استانهای گان سو ؛ چین های و یونن زندگیمی کنند ؛ در استانها و شهرهای دیگر نیز مسلمانان پراکنده اند . اکنون در سراسر چینبیش از 30هزار مسجد و 40هزار روحانی ( آخوند و امام ) وجود دارند .

دین کاتولیک

دین کاتولیک چین از قرن هفتم میلادی چندین بار در چین راه یافت و پس از جنگتریاک در سال1840 بطور گسترده رواج یافت . اکنون انجمن دین کاتولیک چین دارای یک صدناحیه مذهبی ؛ حدود 5 میلیون پیرو و 5هزار کلیسا و سالن مذهبی ؛ 12 دانشکده الهیاتاست . در بیش از 20 سال گذشته انجمن دین کاتولیک چین 1500روحانی جوان را آموزش دادهو بیش از یکصد روحانی به خارج از کشور برای تحصیل اعزام کرده است . از سوی دیگر اینانجمن دارای سه هزار راهبه جوان و بیش از 200 راحبه با سابقه است ؛ در چین هر سالبیش از 50هزار نفر تعمید می گیرند و جمعا بیش از سه میلیون جلد انجیل به چاپ و نشررسیده است .

دین مسیح

دین مسیح در اوائل قرن 19میلاد وارد چین شده و پس از جنگ تریاک بطور گسترده درچین رواج یافت . سال 1950 انجمن دین مسیح چین جنبش خودمختاری؛امرار معاش و تبلیغمذهبی را برپا کرده و از مسیحیان دعوت کرد که نفوذ امپریالیسم را از بین برده وروحیه میهن پرستی را تبلیغ کنند تا هدف مزبور تحقق یابد . اکنون شمار پیروان دینمسیح به حدود 10 میلیون نفر و تعداد روحانیان به حدود 18هزار نفر ؛کلیساها به حدود 12هزار ومحلهای اجتماعی ساده برای برگزاری فعالیت مذهبی به حدود 25هزار رسیده است .

پیشینه ورود اسلام به چین

پیشینه ورود اسلام به چین، به قرن اول هجری باز می‌گردد. با مهاجرت عرب‌ها و فارس‌ها از راه‌های دریایی و جاده ابریشم، در زمان سلطنت سلسلهٔ تانگ، دین اسلام به کشور چین ورود پیدا کرد و نقش مهمی را در برقراری ارتباط بین این کشور و کشورهای اسلامی بوجود آورد.

برخی اعتقاد دارند که در زمان عثمان، هیئتی برای تبلیغ دین اسلام وارد چین شد و با امپراطور سلسله تانگ ملاقات نمود. ابی وقاص در صدر اسلام با یک گروه ۴۰ نفره (که بعدها هنگام نماز کشته شدند) از مسلمانان از طریق دریا وارد جنوب چین در شهر کانتون شد و مجموعاً سه بار بین ایران و چین مسافرت نمود. بعدها مسجد آبی وقاص که جزو قدیمی‌ترین مساجد چین محسوب می شود و در مرکز شهر کانتون قرار دارد در محل شهادتش ساخته شد و در حال حاضر به نام «روضه ابی وقاص» نامیده می شود.

پیشینه ورود اسلام به چین

ادامه مطلب...

دین اسلام در چین

پیشینه ورود اسلام به چین به پیش از ۶۵۰ میلادی و قرن اول هجری باز می‌گردد، زمانی که سعد بن ابی وقاص صحابه پیامبر اسلام، سفرایی را به سوی امپراتور گائوتسونگ ارسال نمود. نتیجه ورود اسلام به چین جمعیتی بیش از 20 میلیونی مسلمان در چین می باشد که بیشتر آنها در استان‌های شینجیانگ، گانسو، نینگشیا و چینگهای هستند.

دین اسلام در چین

ادامه مطلب...

آیین تائو در چین

دین تائویی، در طول تاریخ حدود دو هزار و پانصد ساله خود همواره در مقابل دین کنفوسیوس، که دین اصلی مردم چین بوده، ایستاده. تائو در اصل به معنای طریقه و راه و رسم می باشد و آیین تائو به حکیمی به نام لائوتسه، منسوب است؛ از این رو گاه آیین لائوتسه هم از آن نام برده می شود. درباره زندگانی او، اطلاعات کمی در دسترس است. اطلاعات موجود رنگ و بویی اسطوره ای دارد؛ از این رو، برخی تاریخی بودن شخصیت او را منکر می شوند و او را شخصیتی اسطوره ای قلمداد می کنند. آیین تائو در آغاز، نوعی فلسفه متافیزیکی عمیق بود که شامل گونه ای از عرفان وحدت وجودی بوده. اما بعدها بر اثر تحول و قبول بعضی معتقدات مذهبی عامه، به صورت مذهب میلیون ها تن از مردم چین تبدیل شد.

آیین تائو در چین

ادامه مطلب...

مذهب بودا در چین

بودا لقبی است که در آیین بودایی به هر کسی که به «روشنی» (بودهی) برسد اطلاق می‌ گردد، گرچه از آن بیشتر برای اشاره به سیذارتا گوتاما بودا، بنیانگذار آیین بودا استفاده می گردد.در بسیاری از منابع وقتی صحبت از «بودا» می‌ شود منظور همان «گوتاما بودا»، بنیانگذار مذهب بودایی است. اما به باور بوداییان، بسیاری دیگر نیز به «مقام بودایی» دست یافته اند. بودیسم مذهب اصلی چینی ها می باشد که پس از کمونیستی شدن چین در 55 سال گذشته در چین نابود گشت. آیین بودا پس از ظهور در 2500 سال پیش در نپال، خیلی آهسته و پیوسته در سراسر چین و بخشی از هند باستان توسط شاگردان بودا گسترش پیدا کرد.

بودا بر خلاف پیامبران سامی،یک مبعوث و فرستاده خداوند نبود، بلکه یک فیلسوف بود که سالها در مذاهب هند کنکاش نمود. او به شدت از ریاضتهای بی دلیل و خوش گذرانی های زننده بیزار بود. به این شکل فلسفه جدیدی با نام بودیسم را به جهان ارائه نمود. بودا هیچ کتاب و نوشته ای ندارد و تفکراتش توسط شاگردانش به مرور گسترش و سازماندهی می شود.

مذهب بودا در چین

ادامه مطلب...

مذاهب عمده چین

مذاهب عمده و رایج در کشور چین به ترتیب شامل دین بودا، تائویسم، دین اسلام، دین کاتولیک و دین مسیح می باشد که هرکدام دین رایج منطقه و عده ای از مردم این کشور است.

دین بودا حدود قرن یکم میلادی به چین راه پیدا کرد و از قرن چهارم بطور گسترده در این کشور توسعه یافت و تدریجا به تاثیرگذارترین مذهب چین تبدیل شد. دین بودا در چین از لحاظ خانواده دین بودای شعبه زبان هان ؛ دین بودای تبتی و و مذهب بودای " بالی" تقسیم می گردد. راهبان بودائیست در چین جمعا 200 هزار نفر را شامل می شوند. اکنون در چین بیش از 1300 معبد و 33 مدرسه بودائیسم وجود دارد و حدود 50 نوع نشریات مربوط به دین بودا چاپ می شود. مذهب بودای تبتی که فرقه ای از دین بودا است بطور عمده درمناطق خودمختار تبت؛ مغولستان داخلی و استان "چین های" رایج است. مذهب بودای زبان " بالی" بطور عمده در ایالتهای خودمختار "سی شیوان با نا" و " ده هون " ملیت های " دای " و " جین بو " استان یون نان واقع در جنوب غربی چین رایج می باشد. پیروان دین بودا به زبان هان نیز همانند این ملیت اصلی چین در نقاط مختلف این کشور پراکنده اند .

مذاهب عمده چین

ادامه مطلب...

مذهب مردم چین

کشور چین در طول تاریخ تحت تأثیر مذاهب و مکاتب فکری مختلفی قرار داشته. به طور تاریخی سه مکتب اصلی این کشور کنفوسیوس‌گرایی، بودایی، و تائویی هستند که هر یک تاثیر به‌ سزایی در شکل‌ گیری فرهنگ چینی ایفا کرده اند. در سنت‌های مذهبی و بومی عناصری از هر سه آنها مشاهده می گردد. طی تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ در روستاهای ۶ استان مختلف انجام شد این نتیجه را ثابت کرد که:

مذهب مردم چین

ادامه مطلب...