بودا لقبی است که در آیین بودایی به هر کسی که به «روشنی» (بودهی) برسد اطلاق می‌ گردد، گرچه از آن بیشتر برای اشاره به سیذارتا گوتاما بودا، بنیانگذار آیین بودا استفاده می گردد.در بسیاری از منابع وقتی صحبت از «بودا» می‌ شود منظور همان «گوتاما بودا»، بنیانگذار مذهب بودایی است. اما به باور بوداییان، بسیاری دیگر نیز به «مقام بودایی» دست یافته اند. بودیسم مذهب اصلی چینی ها می باشد که پس از کمونیستی شدن چین در 55 سال گذشته در چین نابود گشت. آیین بودا پس از ظهور در 2500 سال پیش در نپال، خیلی آهسته و پیوسته در سراسر چین و بخشی از هند باستان توسط شاگردان بودا گسترش پیدا کرد.

بودا بر خلاف پیامبران سامی،یک مبعوث و فرستاده خداوند نبود، بلکه یک فیلسوف بود که سالها در مذاهب هند کنکاش نمود. او به شدت از ریاضتهای بی دلیل و خوش گذرانی های زننده بیزار بود. به این شکل فلسفه جدیدی با نام بودیسم را به جهان ارائه نمود. بودا هیچ کتاب و نوشته ای ندارد و تفکراتش توسط شاگردانش به مرور گسترش و سازماندهی می شود.

مذهب بودا در چین

مذهب بودیسم 4 اصل دارد : اصل اول می گوید زندگی سراسر عذاب است و مرگ هم آن را متوقف نمیسازد. اصل دوم می گوید دلیل این عذاب در بی توجهی به حقیقت و دلبستگی به دنیا می باشد. اصل سوم می گوید راه پایان عذاب و رسیدن به سعادت ابدی، کنار گذاشتن "بی توجهی به حقیقت و دلبستگی به دنیا" خواهد بود و در آخر اصل چهارم معتقد است برای رسیدن به سعادت ابدی 8 عنصر باید در وجود انسان شکل بگیرد. در واقع چهارمین اصل، همان شریعت بودیسم است. شریعت این مکتب سه پایه اساسی دارد که عبارتند از سیرت (اخلاق)، حکمت و ذن (تمرکز و خودآگاهی).

مذهب بودا در چین

از مهمترین ویژگیهای بودیسم اعتقاد به تناسخ می باشد. در تناسخ، روح هر موجودی پس از مرگ در غالب جسمی دیگر ظهور پیدا می کند و بازتولد برای فرد رخ خواهد داد. به این دلیل به پیروان تناسخ، روح پرست گفته می شود. هرچه انسانها در زندگی قبلی خود بیشتر موفق باشند، در زندگی بعد در مقامی بالاتر زندگی مینمایند. بودا اعتقاد داشت که نجیب بودن و حکیم بودن مرتبه ای است که منحصر به انسان است و به همین دلیل شان انسانها بالاتر از خدایان می باشد. بنابراین در آیین بودا پرستش و عبادت خدایان وجود ندارد و بوداییها خداپرست نیستند.

مذهب بودا در چین

بودا شاخه های گوناگونی دارد. یکی از مهمترین آنها تایبتن بودیسم (Tibetan Buddhism) یا "بودایی تبتی" یا همان "لامایی" است. شهر مقدس لهاسا Lhasa در تبت مرکز فرماندهی آن است. همه مردم تبت و اکثر مردم مغولستان و بسیاری از چین پیرو این مذهب هستند. حاکمان مذهبی تبت "دالای لاما" و "پنچن لاما" خوانده می شوند. طبق اعتقادات، روح بودا در جسم دالای لاما (Dalai lama) هست و پس از مرگ او در جسم یک پسر دیگر که متولد میشود وارد میشود.در مذهب تبتی، تنها کسانی که اسرار مذهب را کامل میدانند دو لامای لهاسا می باشند. دالای لاما که بوداییها باور دارند، روح بودا در او حلول کرده و به همین جهت او را مورد نیایش قرار میدهند. و پنچن لاما که یکی از روحانیون ارشد لهاساست که دالای لاما انتخاب مینماید.

مذهب بودا در چین

در دهه های اخیر بسیاری از غربیها خصوصا آمریکاییها به بودا ایمان آورده اند. به تازگی یک نهضت بزرگ بودیسم در میان هالیوودیها دیده شده که نتایج آن بودائی شدن بزرگانی چون "برات پیت" و "آنجلینا جولی" است.ضمن اینکه "کرت کوبین" خواننده باند نیروانا یکی از مشهورترین غربی های تحت تاثیر بودیسم بود که در همین راه خودکشی نمود.