پیشینه ورود اسلام به چین به پیش از ۶۵۰ میلادی و قرن اول هجری باز می‌گردد، زمانی که سعد بن ابی وقاص صحابه پیامبر اسلام، سفرایی را به سوی امپراتور گائوتسونگ ارسال نمود. نتیجه ورود اسلام به چین جمعیتی بیش از 20 میلیونی مسلمان در چین می باشد که بیشتر آنها در استان‌های شینجیانگ، گانسو، نینگشیا و چینگهای هستند.

دین اسلام در چین

اسلام در چين از هويي‌ها (Hui) تا اويغورها (Tuyghur) برجسته و متمايز است و فرهنگ اصيل چيني با مناسک اسلامي به هم آمیخته شده اند.امروزه جمعيت چين شامل 56 گروه قوميتي می باشد که از اين تعداد 10 گروه آن را مسلمانان تشکيل مي دهند. از ميان اين 10 گروه، اقليت هويي‌ها (مخفف هويژو) با 9.8 ميليون نفر بزرگ ترين گروه می باشند و 48 درصد جمعيت مسلمانان چين شامل این گروه هستند.

دومين گروه بزرگ پس از آن ها اويغورها می باشند که با 8.4 ميليون نفر، 41 درصد از جمعيت مسلمانان چين را تشکيل مي دهند. برخلاف اويغورها و 5 گروه قوميتي مسلمان ديگر که به زبان هاي ترکي صحبت مي کنند - هويي‌ها به زبان چيني صحبت مي نمایند.

دین اسلام در چین

هويي‌ها که اکثريتشان در اعتقاد و مناسک سنتي مذهب هستند به لحاظ قوميتي و فرهنگي چيني می باشند و در واقع از هان‌ها (Han) که جامعه عظيم ميلياردي چين را تشکيل مي دهند قابل تشخيص نخواهند بود.
هويي‌ها بالغ بر 1000 سال و در طي 5 امپراطوري با صلح و آرامش در چين می زیستند و در تمامي استان ها پراکنده‌ شده اند و در تمامي جنبه‌هاي زندگي چيني ها، از امور نظامي و اقتصادي گرفته تا کارهاي هنري و علمي مشارکت داشته اند.