استادیوم ملی پکن که به آشیانه پرنده نیز معروف می باشد یکی از دیدنیهای پکن است که ساخت آن در اواخر دسامبر 2003 میلادی آغاز شد. استادیوم ملی پکن توسط معماران سوئیس طراحي گشت و طبق برنامه ريزي از قبل تعيين شده در پايان سال 2007 ساختش تمام شد.

استادیوم ملی پکن

این استادیوم اصلی بازی‌های المپیک تابستانی 2008 بود که مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک پکن در آنجا برگزار گشت. طرح این اثر معماری منحصر به فرد الهام گرفته از طبیعت می باشد. الگوی داخلی آن از یكی از طرح‌های معماری بازاری در پكن و معماری بیرونی آن به آشیانه پرنده نسبت داده شد.

استادیوم ملی پکن

این استادیوم بعنوان بزرگترین سازه فلزی جهان محسوب می‌ شود. آشیانه پرنده، به همراه مکعب آب، یکی از دو ورزشگاهی است که به واسطه شیوه طراحی، به نمادها و جاذبه های پکن مبدل شده.

استادیوم ملی پکن

به عقیده بعضی از مردم چین این استادیوم مانند جامی‌ سفالی است كه در یك لفافه توری شكل پیچیده شده. استاديوم ملي پكن نمونه اي برجسته از كاربرد علم زيست سنجي (ارگانيك شكلي) در معماري مدرن محسوب می گردد. در واقع جنبش ارگانيك شكلي (تقليد از طبيعت) جنبش جديدي نيست. اين رويكرد، بازبيني نخستين الهامات بشر از طبيعت به حساب می آید.